Zapalenie pęcherza – jakie są jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia

układ moczowy

Objawy zapalenia pęcherza nie należą do najprzyjemniejszych. Są nimi podwyższona temperatura, złe samopoczucie oraz bóle mięśni. Niekiedy dołączają się także inne dolegliwości, które zmuszają do częstego korzystania z toalety. Jak sprawdzić, czy układ moczowy został zaatakowany typową infekcją, czy doszło już do zapalenia pęcherza?

Układ moczowy – przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Bywa, iż częste oddawanie moczu w trakcie przeziębienia wcale nie musi być spowodowane większą podażą płynów, a jest oznaką infekcji – ostrym zapaleniem pęcherza moczowego (zapaleniem dolnych dróg moczowych). Choroba spowodowana jest najczęściej przez pałeczkę okrężnicy, która jest obecna również u ludzi zdrowych. Choć w przewodzie pokarmowym nie stanowi ona zagrożenia dla organizmu, to poza nim działa chorobotwórczo. Pałeczka okrężnicy odwiedza układ moczowy w bardzo prosty sposób – głównie tzw. drogą wstępującą, a więc przez cewkę moczową. Wystarczy zakażona toaleta, ręcznik, nieprawidłowo przeprowadzone czynności higieniczne a infekcja gotowa. W czasie obniżonej odporności, gdy organizm walczy z przeziębieniem, nie jest zdatny do walki na kilku frontach i unieszkodliwiania chorobotwórczej bakterii.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Problem ostrego zapalenia dolnych dróg moczowych dotyczy przeważnie kobiet, gdyż mają one krótszą i szerszą cewkę moczową w porównaniu z mężczyznami, a jej ujście zlokalizowane jest w niewielkiej odległości od odbytu, który stanowi naturalne siedlisko rozmaitych drobnoustrojów, m.in. wspomnianej już pałeczki okrężnicy. Choroba ta cechuje się nieprzyjemnymi objawami, takimi jak:

  • częste parcie na mocz,
  • pieczenie i ostry ból w trakcie mikcji,
  • obecność krwi i bakterii w moczu.

Prawidłowo zdiagnozowana i leczona choroba nie jest groźna, jednak w przypadku gdy nie wyleczy się jej do końca – co ma miejsce dość często – może nawracać i w konsekwencji przyczynić się di przewlekłego schorzenia, jak i poważnych powikłań, które mogą uszkodzić układ moczowy.

Domowe sposoby leczenia zapalenia pęcherza moczowego

Gdy układ moczowy jest już zainfekowany i występują nieprzyjemne objawy zapalenia pęcherza, zaleca się niezwłocznie podjąć kurację domowymi sposobami, przed udaniem się do gabinetu lekarskiego. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest przebywanie w cieple – zwłaszcza warto zadbać o okolice krzyża i nogi (dobrym zabiegiem jest wymoczenie stóp w gorącej wodzie oraz nałożenie wełnianych skarpet). A ponieważ i tak czas jest spędzany w łóżku z powodu przeziębienia – nie powinno być z tym kłopotów. Zaleca się również włożyć do łóżka termofor – żadnym wypadku nie można go jednak przykładać w okolice nerek. Powinno się go umieścić pomiędzy uda, obok stóp lub w okolice krzyża. Niektórym ulgę przynoszą również kąpiele (doskonale rozluźniają i działają przeciwbólowo). Warto pamiętać, iż kąpiel powinna być krótka (5-10-minutowa) i niezbyt gorąca. Można wzbogacić ją o dodanie ziół (np. łodyg malin, rozmaryn, rumianek) bądź naturalnych olejków eterycznych.