Zastosowanie ciągników gąsienicowych

zastosowanie-ciagnikow-gasienicowych

Olbrzymia siła uciągu i optymalne rozłożenie masy – tak w skrócie można opisać ciągniki gąsienicowe. Zdecydowanie lepiej od maszyn kołowych radzą sobie z pokonywaniem przeszkód, zachowują stabilność nawet na podmokłych gruntach, a przede wszystkim nie ugniatają gleby. Ciągniki gąsienicowe stworzono do wykonywania najcięższych prac w rolnictwie.

Jak wykorzystać ciągnik gąsienicowy?

Maszyny rolnicze z gąsienicowymi układami jezdnymi coraz częściej pojawiają się w ofertach producentów i dealerów. Zazwyczaj są to ciągniki dużej mocy (co najmniej 400 KM), poszukiwane głównie przez właścicieli rozległych pól uprawnych. Ciężkie traktory na gumowych gąsienicach wyposażone są w mocne silniki, co w rezultacie daje olbrzymi uciąg przy optymalnym rozłożeniu masy. Takie maszyny są niezastąpione przy głębokiej kultywacji, orce, głęboszowaniu, ale nawet podczas siewu. Gwarancja niezawodności w najtrudniejszych warunkach nie jest przy tym jedyną zaletą traktorów na gąsienicach.

Najważniejsza korzyść z uprawy pól ciągnikiem gąsienicowym dużej mocy jest ograniczenie poślizgu i ugniatania gleby. Jak pokazał eksperyment studentów z Koła Naukowego Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, różnica w nacisku na glebę między ciągnikiem kołowym a gąsienicowym może wynosić nawet 63% – na korzyść gąsienic. Zmniejszenie nacisku na podłoże podczas przejazdu po polu przekłada się na mniejsze zagęszczenie gleby w warstwie uprawnej o nawet 20%. Oznacza to, że również wykonywanie innych prac agrotechnicznych ciągnikiem gąsienicowym, np. aplikacja gnojowicy czy rozrzucanie obornika, odbywa się z korzyścią dla jakości gleby.

Kanadyjskie ciągniki gąsienicowe Versatile

Jedną z ciekawszych propozycji na krajowym rynku stanowi oferta ciągników dużej mocy KAGRO, dealera Versatile. Najmocniejsza z maszyn gąsienicowych kanadyjskiego producenta, model 610DT, pod maską ma silnik Cumminsa QSX15 T4F o nominalnej mocy 605 KM. Skrzynia biegów CAT typu powershift 16/4 gwarantuje operatorowi dostosowanie pracy do każdych warunków i szerokiego spektrum działań. Natomiast czterogąsienicowy układ jezdny Deltatrack sprawdza się nie tylko podczas prac polowych, ale też umożliwia sprawne i szybkie poruszanie się po drogach publicznych.

Zainteresowały cię możliwości ciągnika gąsienicowego 610DT? Chcesz dowiedzieć się więcej o tym i innych modelach maszyn rolniczych Versatile? Zajrzyj na stronę internetową lub skontaktuj się telefonicznie z przedstawicielem dealera w celu niezobowiązującej konsultacji.