Zastosowanie elektrycznych pomp do smaru i oleju

zastosowanie-elektrycznych-pomp-do-smaru-i-oleju

Smarowanie maszyn jest warunkiem ich sprawnego działania, a jednocześnie chroni konstrukcje przed zużywaniem się na skutek tarcia. Niezbędnymi podzespołami każdego zautomatyzowanego układu smarowania są pompy smaru i oleju. Jest to szeroka grupa mechanizmów i urządzeń o różnych źródłach zasilania. Wśród pomp wymienia się: manualne, pneumatyczne i elektryczne. Czym charakteryzuje się i gdzie się sprawdzi ten ostatni rodzaj?

Elektryczne pompy do smaru i oleju – charakterystyka

Pompy elektryczne to obecnie najczęściej używany rodzaj pomp. To, jaki rodzaj jednak będzie najodpowiedniejszy, zależy od konkretnej maszyny. Jeśli nie wymaga ona częstego smarowania, prawdopodobnie sprawdzi się do niej pompa ręczna. O wyborze odpowiedniego typu przesądza także dostęp do gniazda elektrycznego. Jeśli nie ma możliwości podłączenia pompy do prądu, wybór wersji elektrycznej nie będzie możliwy. Centralne smarowanie z elektryczną pompą jest często wybierane, ponieważ to po prostu tani i niezawodny sposób. Przy stałym dopływie prądu umożliwia on samodzielną pracę całego układu. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań do zastosowania pompy elektrycznej, warto na nią postawić. Do niektórych maszyn, ze względów bezpieczeństwa nie wolno tego typu pompy podłączyć.

Działanie pomp elektrycznych jest takie samo jak pomp hydraulicznych i pneumatycznych. Jedyną różnicą jest to, że tłok jest poruszany za pomocą silnika elektrycznego. Przy jego pomocy środek smarowy tłoczony jest ze zbiornika przez zawór główny do przewodu zasilającego dozowniki. Są one przesuwane za pomocą ciśnienia, które wypuszcza smar. Spadek ciśnienia powoduje odprężenie dozowników i przewodów oraz cofnięcie tłoczków do pozycji wyjściowej.

Do czego stosuje się elektryczne pompy smaru i oleju?

Pompy smaru i oleju mają wiele zastosowań. Pompy elektryczne stosuje się w następujących przypadkach:

  • w aplikacjach przemysłowych i pojazdach mobilnych, takich jak przyczepy, samochody ciężarowe, kombajny górnicze, ciągniki rolnicze,
  • w innych specjalistycznych maszynach.

Elektryczne pompy pneumatyczne wykorzystywane są natomiast w branżach takich jak:

  • rafinerie,
  • chłodnictwo,
  • przemysł gazowy,
  • przemysł tworzyw sztucznych,
  • przemysł sprężonego powietrza.

Pompy takie można nabyć u dystrybutorów specjalizujących się w tego rodzaju asortymencie (np. firma Dropsa)  i to tam najlepiej się po nie udać. Specjaliści z branży fachowo doradzą, którą pompę wybrać. Warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ połowa awarii maszyn i urządzeń wynika właśnie z problemów centralnego systemu smarowania. Wybierając odpowiednią metodę smarowania, można te awarie w znacznym stopniu ograniczyć, a także zwiększyć wydolność maszyny.