Zestaw bokserski dla początkującego. Co powinna zawierać dobra „wyprawka”?

zestaw-bokserski-dla-poczatkujacego-co-powinna-zawierac-dobra-wyprawka

Boks to sport dla każdego. W treningach nie przeszkadza wiek, płeć czy doświadczenie. Do ćwiczeń na sali bokserskiej trzeba się jednak właściwie przygotować. Ważny jest zarówno odpowiedni sprzęt, jak i odzież oraz akcesoria, poprawiające komfort treningu. W dzisiejszym artykule przedstawimy niezbędne elementy „wyprawki” dla początkującego pięściarza. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Rękawice bokserskie

To podstawowy element wyposażenia każdego początkującego pięściarza. Rękawice chronią dłonie i nadgarstki zawodnika, a dodatkowo zapewniają ochronę również jego partnerowi treningowemu. Początkującym polecane są przede wszystkim zapinane na rzep modele ze skóry syntetycznej. Rękawice bokserskie z materiałów sztucznych są tańsze od tych z naturalnej skóry.  To sprzęt na tyle uniwersalny, że może być wykorzystywany nie tylko przez pięściarzy, ale także osoby trenujące kick-boxing, Muay Thai czy krav magę. Z biegiem czasu i zdobywaniem doświadczenia rękawice zawsze można wymienić na lepszej jakości model, którego korpus produkowany jest ze skóry bydlęcej, bawolej lub koziej.

Odzież treningowa

Zestaw bokserski dla początkującego pięściarza musi zawierać też dobrej jakości odzież treningową. Wybór odpowiedniego kompletu składającego się z koszulki i spodenek podnosi komfort ćwiczeń i wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie trenującego. Wybrana odzież musi zapewniać maksymalną swobodę ruchów oraz doskonale przylegać do sylwetki. W związku z tym początkującym polecane są koszulki i spodenki produkowane z poliestru. To materiał charakteryzujący się wysoką wytrzymałością i łatwością pielęgnacji. Jest odporny na rozwój grzybów i pleśni, a co za tym idzie, pojawianie się brzydkich zapachów po treningu. W przeciwieństwie do tradycyjnej bawełny poliester nie chłonie wilgoci, dlatego wytwarzane z niego ubrania tak dobrze sprawdzają się w trakcie ćwiczeń.

Buty bokserskie

Kompletując zestaw na pierwszy trening bokserski, nie można zapomnieć o obuwiu. Praca nóg w boksie jest bowiem niemal tak samo ważna, jak wyprowadzanie uderzeń rękoma. Nawet najbardziej podstawowe buty bokserskie są w ringu lepsze niż zwykłe obuwie treningowe czy to przeznaczone do biegania. Specyficzna budowa obuwia wykorzystywanego przez pięściarzy zapewnia optymalną ochronę stopy oraz stawu skokowego. Płaska podeszwa z cienką warstwą gumy wymusza na zawodniku intensywną pracę na śródstopiu, co przyczynia się do poprawy jego szybkości i refleksu. Charakterystyczna konstrukcja podeszwy butów bokserskich gwarantuje przy tym wyśmienitą przyczepność do podłoża, co ma duże znaczenia podczas treningu na wilgotnej macie czy ringu.

Zestaw ochraniaczy

Żaden początkujący pięściarz nie może zapomnieć o zestawie niezbędnych ochraniaczy. Szczęki bokserskie, bandaże (owijki) oraz kask treningowy to absolutna podstawa. Akcesoria te chronią najwrażliwsze części ciała, minimalizując ryzyko odniesienia groźnej kontuzji głowy czy dłoni. Warto zastanowić się również nad ochraniaczami na kostki i piszczele oraz specjalnym suspensorem, chroniącym krocze zawodnika. Wszystkie wymienione powyżej ochraniacze dostępne są m.in. sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947. Dzięki temu cały potrzebny zestaw możesz skompletować w jednym miejscu.

Torba treningowa lub plecak sportowy

Po skompletowaniu pełnego zestawu sprzętu, odzieży i akcesoriów, należy skupić się na wyborze odpowiedniej torby lub plecaka, który pomieści wszystkie te rzeczy. Ze względu na dużą wygodę noszenia lepszym wyborem jest plecak, jednak w przypadku konieczności zabrania ze sobą większej ilości sprzętu, zdecydowanie lepiej jest postawić na pojemniejszą torbę. Ostateczna decyzja w największym stopniu zależy więc od liczby akcesoriów posiadanych przez pięściarza. Bez względu na końcowy wybór, wysokiej jakości torba treningowa lub plecak sportowy to obowiązkowy element wyposażenia początkującego fightera.