Werbena cytrynowa – co warto o niej wiedzieć?

Werbena cytrynowa to roślina, która wciąż nie jest zbyt popularna w naszym kraju. Najbardziej znana i często uprawiana jest w przede wszystkim w Ameryce Południowej. Posiada bardzo wiele korzystnych dla organizmu człowieka właściwości. Czy warto zacząć korzystać z werbeny cytrynowej?

Czym jest werbena cytrynowa?

Werbena cytrynowa znana jest również pod nazwą lippia trójlistna. Do Europy została sprowadzona z Ameryki Południowej i to tam cieszy się bardzo dużą popularnością. Regionem, w którym werbenę uprawia się na szeroką skalę jest przede wszystkim Argentyna. Werbena cytrynowa ma przyjemny, cytrynowy zapach, dzięki czemu jest często sadzona w przydomowych ogródkach. Poza tym roślina ta ma właściwości odstraszające owady, co czyni ją jeszcze atrakcyjniejszą. W ogródkach jest sadzona również dzięki swoim walorom dekoracyjnym. Coraz więcej osób, również na naszym kontynencie, odkrywa dobroczynne dla organizmu człowieka właściwości werbeny cytrynowej.

Werbena cytrynowa – właściwości i stosowanie

Werbena cytrynowa wykazuje bardzo wiele dobroczynnych dla organizmu człowieka właściwości. Przede wszystkim działa relaksująco i odprężająco. Jej liście zawierają bowiem werbenalinę, która szeroko znana jest ze swoich uspokajających cech. Stosowanie werbeny cytrynowej poleca się więc szczególnie osobom, które cierpią na bezsenność. Wypicie ziołowej herbatki z werbeną przed snem pozwoli na wyciszenie organizmu, a dzięki temu łatwiej będzie zasnąć. Zrelaksowany organizm nie będzie także wybudzał się w środku nocy. Werbena cytrynowa działa nie tylko uspokajająco, ale również pomaga we wzmocnieniu odporności. Aby zauważyć naprawdę zadowalające efekty, powinniśmy przyjmować werbenę cytrynową (np. w postaci naparów) przez cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, kiedy ryzyko rozwoju infekcji jest znacznie podwyższone. Werbena cytrynowa działa przeciwbakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwzapalnie, dlatego jej zażywanie już podczas przeziębienia czy grypy również jest wskazane. Ponadto wykazuje działanie rozkurczowe. Roślina ta zawiera w sobie także antyoksydanty, które spowalniają toczące się w organizmie procesy starzenia. Według niektórych badań werbena cytrynowa działa również przeciwnowotworowo.

Jak stosować werbenę cytrynową?

Werbenę cytrynową zakupić możemy w dobrze wyposażonych sklepach zielarskich oraz w niektórych aptekach. Najczęściej spotkać ją można w postaci rozdrobnionych liści, które dodaje się zwykle do napojów, takich jak herbata. Codzienne wypijanie takiego naparu, na przykład bezpośrednio przed snem, pozwala na zredukowanie poziomu stresu. Sen staje się wówczas głębszy. Werbena cytrynowa może być również świetną formą urozmaicenia naszych posiłków. Z powodzeniem można dodawać ją do deserów, a także innych dań, na przykład ryb. Olejek wytwarzany z tej rośliny bywa również składnikiem kosmetyków, takich jak kremy, balsamy, żele pod prysznic. Pamiętajmy jednak, że wytworzenie olejku z werbeny cytrynowej jest procesem dość kosztownym, a więc zwykle produkty z jego dodatkiem nie będą należały do tych z niskiej półki cenowej.